Direction

  • ebaby by Jane Cafarella (co-director – Tasmanian Theatre Company 2017)
  • How To Hold Your Breath by Zinnie Harris (Loud Mouth Theatre 2016)
  • The Taming of the Shrew (Hobart Repertory Theatre Society, 2013)
  • Faces Look Ugly by Tom Holloway (TTC Playreading)
  • Ghost Story at MONA (Festival of Voices, 2011)
  • Construction of the Human Heart by Ross Mueller (2011)
  • Oedipus Schmoedipus by Tony Nicholls (Tasmanian Theatre Company – Playreading)
  • BigSmoke by Finegan Kruckemeyer (RYT 2010)
  • Colliding Worlds by Sean Riley – The Wireless Voices Project (ABC Radio, Come Out Festival & RYT 2009)
  • HOONS by Ben Noble, Gemma Sneddon & Alysha Herrmann ( RYT – Adelaide Fringe Youth & Education Program 2008)
  • Reason by Gemma Sneddon (PlayFest_08)
  • Swallowing the River – by 2006 Foundation Ensemble (St Martins Youth Arts Centre)
  • Joy by Scott McAteer & The Gun in History by Tobsha Learner  (The National Theatre)
  • By Night We Tremble by Suzie Alexopolous  (La Mama)
  • Five Rooms of Fear devised by Theatre Production Students (ACU)
  • Xylophone by Simmone Howell (Short & Sweet Festival Melbourne Finalist)
  • Phaedra’s Love by Sarah Kane (Instorage Seaon @ The Store Room)
  • interrogation by Benjamin Noble (Melbourne Fringe Festival)
  • Find Me by Olwen Wymark  (ACU)
  • The Hyacinth Project by Kylie Trounson (Melbourne Fringe Festival / La Mama)
  • Murder Legitimate – new work –VCA Directors Season
  • Frozen by Bryony Lavery  (Assistant Director Secondment to Julian Meyrick – MTC)
  • One Shallow Breath by Robert Reid – Kaidan Short Works Project, The Storeroom
  • The Story of Anger Lee Bredenza by Alana Valentine – VCA & Chapel Off Chapel
  • le Balcon l’experimentation by Jean Genet (Assistant Director and Dramaturg to Robert Draffin – VCA)
  • Redemption by Joanna Murray-Smith (Organised Chaos, Long Gallery)
  • Stones in My Passway by Tom Holloway & The Significant Others or Be My Doll by Alison Mann (Hobart Fringe)
  • The Fertility of Objects, The Large Breast & Inconsolable by Raimondo Cortese (Organised Chaos, Peacock Theatre)
  • Daybreak by Catherine Shepherd (Australian Studies of Literature Conference)
  • Traitors by Stephen Sewell  (PLOT UTas)
  • Savage World ~ including ~Tupelo by Tom Holloway, The New World Order by Harold Pinter & Savage / Love by Sam Shepard (Organised Chaos, Backspace Theatre)
  • It’s My Party And I’ll Die If I Want To by Elizabeth Coleman (Old Nick Company Inc)
  • Night by Harold Pinter – Hobart Repertory Society
  • In A Woman’s -inc The Rape & Alice in Wonderless Land by Franca Rame & Dario Fo (Old Nick)
  • Rosencrantz and Guildenstern are Dead by Tom Stoppard (PLOT UTas)
  • Much ado about Nothing by Shakespeare (PLOT UTas)

Dramaturgy

  • Hunny Bun and Baby Doll by Louris van de Geer – Melbourne Fringe 2010
  • Short & Sweet Festival (Melbourne) – Script Judge 2006
  • Australian Script Centre – Script Assessment – 2001-2004
  • Flywire by Amelia Roper – Workshop & reading – St Martin’s Youth Arts Centre & Monash Student Theatre
  • Interrogation by Ben Noble (2004-05)
  • Monash  Student  Theatre / MSA  Open  Nationwide Playwrights’  Competition  2003
  • The Hyacinth Project by Kylie Trounson (2003)
  • The Swing Pushers by Ben Noble  (St Martins Youth Theatre – Studio Crisp)
  • le Balcon l’experimentation by Jean Genet (VCA)
  • Playbox – Theatre in the Raw – Professional Development
  • PLOT UTas – Student Script Competition Judge

Stage Management

  • The Telephone Exchange by Samantha Bews (Auspcious Arts – 45 Downstairs)
  • Flip Top Heart – mini festival of 10 sec – 3 min x-art works (is theatre)
  • Slipping Through the Cracks (site specific performance – Hobart Female Factory)
  • Signal Driver by Patrick White (Old Nick Company – Peacock Theatre Hobart)
  • Goat – new works (Scape- Peacock Theatre Hobart)

Set & Costume Design

  • HOONS by Ben Noble, Gemma Sneddon & Alysha Herrmann ( RYT – Adelaide Fringe Youth & Education Program 2008)
  • Reason by Gemma Sneddon (PlayFest_08)
  • Swallowing the River – by 2006 Foundation Ensemble (St Martins Youth Arts Centre)
  • Xylophone by Simmone Howell (Short’n’Sweet Festival Finalist)
  • Phaedra’s Love by Sarah Kane (Instorage Seaon @ The Store Room)  – SET
  • Find Me by Olwen Wymark  (ACU)
  • The Hyacinth Project by Kylie Trounson (Melbourne Fringe Festival / La Mama)
  • Traitors by Stephen Sewell  (PLOT UTas)

Front of House / Box Office

  • Various Productions by Theatre Alfresco (Hobart Botanical Gardens 1996-2000)
  • Censored by Wendy McPhee (Ten Days on an Island Festival)
  • The Arts Centre (Melbourne) Box Office Clerk & Supervisor
  • Opera Australia – subscriptions department
  • The Theatre Royal – Box Office Assistant Manager